Ojciec (The Father 2020)

Gdzie jest mój zegarek? Wszyscy chcecie mnie okraść! Gdzie jest moja druga, ukochana córka? Tak mogą wyglądać momenty człowieka, który wpadł w odmęty demencji. Podróżuje w czasie i przestrzeni. Nie istnieje dla niego teraźniejszość, przeszłość i przyszłość. Jego mózg błądzi po bezdrożach, aby po raz kolejny wydać rozkaz zadania tego samego pytania. Gdzie jest mój zegarek? I tak bez końca, godzina po godzinie, dzień po dniu, aż chora tkanka zakończy swój żywot.
Człowiek nie jest jednak samotną wyspą, która oblewana wodami oceanu jest obojętna dla świata. Chory znajduje się na orbicie, po której poruszając się koliduje z życiem innych osób. Rodzina, znajomi, lekarze, postronne osoby. Jak się zachować stojąc oko w oko z chorobą? Ile energii potrzeba, żeby wytrzymać i samemu nie wpaść w sidła obłędu?
Czy możemy w chwilach zwątpienia zadać sobie pytanie czy to jeszcze nasz ukochany ojciec, czy tylko maska, za którą kryje się zepsuta machineria?


Olivia Colman in The Father (2020)

Demencja to zaburzenie pracy mózgu, które wpływa na komunikację i codzienne funkcjonowanie, podczas gdy Alzheimer jest formą demencji, która w szczególny sposób wpływa na części mózgu odpowiedzialne za kontrolowanie myśli, pamięci i mowy. Nieuchronnie prowadzi do całkowitej niepełnosprawności zarówno psychicznej jak i fizycznej.