Jak żyć długo i szczęśliwie

Ogimi to wioska, leżąca na wyspie Okinawa (Japonia) około 33 godzin lotu samolotem z Polski. Dlaczego powinniśmy się zainteresować zakątkiem, który znajduje się kilka tysięcy kilometrów od nas?

Być może dlatego, że tam znajdziemy odpowiedź jak, żyć długo i szczęśliwie. Wioska ta ma najwyższy wskaźnik długowieczności na świecie, a spora liczba mieszkańców obchodziła już 100 urodziny.

Czy obserwując i rozmawiając z mieszkańcami tego miejsca można znaleźć receptę na szczęście.  Wydaje się, że tak i Japońskie słowo, które ujmuje odpowiedź w ramy to ikigai.

Ikigai (生き甲斐, Japanese pronunciation: [ikiɡai]) – Japońska koncepcja “celu życia”. Słowo to odnosi się do posiadania w życiu kierunku lub celu, który czyni życie wartościowym i wobec którego jednostka podejmuje spontaniczne i chętne działania, dające jej satysfakcję i poczucie sensu życia. 

 

Autorzy, książki “IKIGAI. Japoński sekret długiego i szczęśliwego życia”, udali się na wyspę i przeprowadzili wywiady z osobami tam żyjącymi, żeby odnaleźć sekret długiego i spełnionego życia.

Ich analizę można streścić w 10 punktach:

  1. Bądź aktywny i nie przechodź na “emeryturę” – bądź aktywny fizycznie i umysłowo jak najdłużej się da.
  2. Podchodź do życia na spokojnie.
  3. Nie najadaj się do syta lub stosuj post.
  4. Otaczaj się przyjaciółmi.
  5. Zdobądź formę do następnych urodzin.
  6. Uśmiechaj się.
  7. Wróć do natury.
  8. Bądź wdzięczny.
  9. Żyj chwilą.
  10. Podążaj swoim ikigai.

Oprócz Ogimi, naukowcy znaleźli jeszcze kilka takich stref na ziemi, gdzie ludzie, żyją dłużej niż przeciętnie. Nazywane są one Niebieskimi Strefami, a sekret długowieczności ludzi sprowadza się do czterech obszarów:
Ćwiczenia (naturalny ruch),
Cel życia (zmiana trybu życia),
Dieta (wino w umiarkowanych ilościach, produkty roślinne, zasada 80%),
Silne więzi społeczne.

Wydaje się łatwe ale jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach. Najważniejsze jest żeby zacząć. Od czego zaczynasz Ty?

Wideo z TED: Jak dożyć do 100+