Dlaczego powinieneś inwestować pieniądze ?

Myślę, że przed odpowiedzeniem na to pytanie po pierwsze musimy wyjaśnić co to znaczy inwestowanie.

Według Wikipedii jest to proces polegający na bieżącym zaangażowaniu środków pieniężnych/czasu w celu późniejszego uzyskania korzyści/zysków. [1]

Jednak jak wiemy nie idąc do przodu cofamy się i tak samo jest z pieniędzmi, które posiadamy. Jeżeli ich nie inwestujemy i trzymamy w materacu realnie tracimy i to jest główna przyczyna, dla której powinniśmy inwestować nasze nadwyżki finansowe.

Powinniśmy inwestować, aby chronić nasze środki przed utratą wartości.

Ktoś  może zadać pytania jak to  tracimy ?! Włożyłem 1000 zł do skrytki, którą  mam w lodówce i jeżeli majster podczas naprawy nie wyciągnął paru stówek, to mam te same 1000 zł. I rzeczywiście po roku wyjmujesz 1000 złotych, ale teraz już możesz za nie kupić mniej. Twoje pieniądze skurczyły się, gdyż “zjadła” je inflacja.

Według Wikipedii inflacja to proces wzrostu przeciętnego poziomu cen w gospodarce. Skutkiem tego procesu jest spadek siły nabywczej pieniądza krajowego. [2]

Może pojawić się też pytanie, dlaczego powinieneś inwestować, a nie musisz inwestować. Czasami osoby, wybierają opcję, trzymania pieniędzy “w skarpecie”, gdyż ryzyko związane z inwestycją jest bardziej bolesne niż  strata związana z utratą wartości środków.
Oczywiście, trzeba zaznaczyć, że są takie lata, gdy inflacja jest bardzo mała lub pojawia się deflacja (spadek cen w gospodarce), jednak występują  one rzadko.

Poniżej wykres inflacji w latach 1950-2020 [3]

Poniżej prosty wykres, na którym możemy zobaczyć jak spada wartość naszych pieniędzy na przestrzeni 10 lat w zależności od stopnia inflacji jeżeli dysponujemy początkową kwotą 100 000  złotych.
Jeżeli Twoje środki leżałyby na nieoprocentowanym koncie po 10 latach przy średniej  inflacji rocznej 2% ich wartość nabywcza zmniejszyłaby się o 18 000 złotych !

Myślę, że patrząc na powyższy wykres zaczynasz rozumieć, dlaczego warto inwestować i zacząć dbać o swoje środki finansowe.

Akcja: Sprawdź co dzieje się z Twoimi oszczędnościami i zastanów się, czy mogą “pracować” bardziej wydajnie.